Yeni Seo

Alexa Sırası Düşürme

Başlık kişiye göre değişik gelebilir çünkü kimi Alexa sırasında yükselme olarak olayı görmektedir.

Nereden bakıldığına göre değişen bu Alex sırası düşürme veya yükselme işlemleri için önerilerde bulunacağım.

Aslında son zamanlarda gerçekleşen dalgalı hareketlenmeler Google tarafından yapılan yeni algoritma sistemini denemesinden kaynaklanmaktadır.

Aslında bu durum özgün içerik yazan kişi veya kişiler için kötü bir şey değildir fakat otomatik olarak sadece seo mantığı güdümlenmiş yazılar malesef ki sıra kayıplarına devam edecektir.

Bu sıra kaybedişler sadece Alexa değil arama motorları tarafında da gerçekleşecektir.

Zaten sevin veya sevinme Alexa sistemi sitenizin 3 aylık  verilerinizin ortalamasına göre sıralama verdiği için temel olay sitenize ziyaretçi çekmektedir.

Alexa Sıra Düşürme Taktikleri

  1. Ziyaretçi Çekme : Yukarıdaki paragrafta da bahsettiğim gibi ziyaretçi çekmememiz gerek. Bunu artık para ile reklam basarak mı yoksa özgün ve kaliteli içerikler girip ziyaretçi gelmesini bekleyerek gerçekleştirme yoluna gidebilirsiniz.Unutmayın, özgün ve kaliteli yazılar yazdığınızda ziyaretçi çekmeniz zaman alacaktır haliyle sıra düşmenizde de ara sıra yükselme gibi nedenlerde olabilecektir.Bu yüzden, eğer sabırsız ve hızlı bir yükselim istiyorsanız reklam basarak ziyaretçi çekebilirsiniz fakat burada da şu faktör devreye girecek, o da ziyaretçinin sizin siteye tekrar girme faktörü. Eğer yazınız yok veya gelen ziyaretçinin dikkatini çekmişseniz boşuna  yatırım yapmışsınız demektir. Bunun kontrolünü analystic yardımıyla ölçebilirsiniz.
  2. Özgün Tasarım : Özgün yazı dedik fakat başlıkta göstermedik çünkü onu ziyaretçi çekme aşamasında anlattık tekrar etmenin bir anlam taşımayacağından diğer özgünlük gerektiren tasarım konusuna değinmek istedik.Burada da aslında birçok söylenebilir. Örneğin; özgün tasarımın size sağlayacakları arasında gelen bir kullanıcının sadece sitenizin tasarımını beğendiği için tekrar geri gelip ziyaret etmesini sağlayabileceğinizi belirtmek isterim.Belki kulağa saçma gelebilir ama biraz düşünün, sizin hiç böyle bir site tasarımını beğenip girdiğiniz site oldu mu diye. Benim mesela var. Sadece sitenin tasarımını beğendiğim de ara sıra girip çıkıyorum.Tek bu da değil aslında konunun önemli bir tarafı da özgün tasarımla aslında güzel renk seçimleri ile ziyaretçinin sitenizde ortalama kalma süresini artırabilirsiniz. Tabi ki bu olay sadece tasarımı yapmakla kalmıyor. Birde bunun kullanıcı deneyimi (UX) tarafı bulunmaktadır.

    Ben bu tarafının çok teknik olarak bakılmasını istemem. UX olarak kendinizi düşünerek nasıl rahat edebilirsinizin sorusuna cevap vererek hareket edebilirsiniz. Veya biraz teknik açıdan değerlendirmek istiyorsanız analystic veya benzeri araçlar ile site giriş çıkış sayfaları, ısı haritaları ile o durumlara iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Sonuç olarak ; bu maddeler aslında artabilir fakat temel mantıkta yapmanız gerekenler budur. Eğer siz yararlı ve özgün bir içerik girmişseniz bu yazınız sağda solda paylaşılacaktır. Haliyle istemsiz olarak ziyaretçi trafiği sağlamış olacaksınız ekstra olarak da eğer gerçekten de kullanıcı sizin sitenizde bu yararlı bilgi bulmuş ise sitenizi tekrar ziyaret edecektir.

Bunu site tasarımı ile birleştirip devam ederseniz de kullanıcı bağımlılığı sağlayabilirsiniz. Ayrıca arama motoru için önemli olan DA ve PA puanlamasında da yükselmeler sağlayacağınız için artık yazdığınız yazılarda daha ön sıralamalardan giriş  yaparak daha fazla ziyaretçi çekebileceksiniz.

Yazıyı paylaş

Yazar Hakkında

Murat Büyükkahraman

Compassionate entrepreneur on a mission to end homelessness. #jshomes Javascript, tech education, electronic music, photography, film, viral apps.

Bunlarıda Okuyabilirsiniz