Yeni Seo, WordPress

AMP Nedir ?

Amp nedir, sorusuna yanıt vererek konuya başlamak gerekir. Kısaca, hızlandırılmış mobil sayfalar anlamına gelmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi mobil arama sonuçlarında bu teknik terim ortaya çıkmaktadır. (Yine de bazı sitelerin amp sayfaları mobil arama sonuçları dışında da çıkabilmektedir. Fakat benim tavsiyem bu size bir katkı sağlamayacaktır.)

AMP Kullanımı

Amp kullanımı için amp project sayfasından yararlanabilirsiniz. Burada yarım yamalak türkçe dil desteği ile geliştirici veya bu konulara heves eden bağımsız bir yazılım sistemi kullanıyorsanız sizleri buraya alalım.

WordPress gibi cms sistemi kullanıyorsanız kafanız rahat sizler için gönüllü geliştirici ekip ve/veya ekipler tarafından geliştirilmiştir.

Bu da ayrıca WordPress gibi sistemlerin kullanılmasının faydalarındandır çünkü açık kaynak kod haliyle sizler standart bir kullanıcı olsanız da bu konuların manyakları ve heveslileri tarafından her türlü açığın kapatılması ve stabilin stabilini oluşturma isteğinin etkisiyle sizlerin içini ferah tutacaktır.

He tabi böyle durumlarda o adamların çoğu da gönüllük esası değil mangır  veya kayme hesabını güdürek yapmaktadır.

Neyse konuyu fazla dağıtmadan benim bu yazımda, kullanmış olduğum sistemi de baz alarak WordPress için AMP eklenti bağlantı adresini de buraya vereyim. Kullanımı basittir. Yeni kullanıcıyım diyerek sihirbazı takip ederek işlerinizi çok hızlı halledebilirsiniz. Korkulacak bir tarafı yoktur.

Geliştirici mod kafası seçeneği de vardır. Bunla ilgili de ileride yazı yazacağım. Şimdilik  temel amp ayarları ve kullanımı ile idare edin. Her türlü faydasını göreceksiniz. İlerleyen paragraflarda sizlere kendi örneklerimi paylaşacağım.

AMP Faydaları

Kısaca özetlemeyi seven bir insan olarak ;

  1. Mobil arama sonuçlarında masaüstü sonuçlarından önde çıkarsınız. Örnek olarak şuanlık güncel sıralamalara göre SEO Önerileri sorgusunda masaüstü sonuçlarında 10 ve 11.sırada yazılarım bulunmakta, mobil sıralama sonuçlarında amp reisin etkisi ile 5-6. sıralarda iki yazım sıralanmaktadır. Tek bu da değil böyle sayılarını artırabilirim örneklerin.
  2. Yukarıda vermiş olduğum örnek ile doğru orantılı olarak gösterim ve tıklama oranlarınızın 10 kat kadar artabileceğini göreceksiniz. ( Kendi kişisel blogum günlük 10 tık almaktaydı, şimdi 100 tık ve civarı almaktadır. Tabiki tek bu durum bunda etkili değildir fakat amp mantığının etkisininde bulunduğu inancındayım.)
  3. Sizi sıralamalarda öne taşıma mantığının mantığı nedir .. ( Fatal error.. mantığının mantığı .. Burada belirtili isim tamlaması vardır arkadaşlar. ) Mantığı temelde tabiki sayfamızın yüklenme hızının amp sayfalarında belirtilen şimşek veya kimine göre yıldırım işaretin etkisidir.  Yani hızlı yüklenen sayfa sıralamalarda yükselir. Diğer yazımda da belirtmiştim Temmuz 2018’den sonra açılış hızları yüksek olan siteler sıralama kaybedecektir.
  4. Gelişmiş ayarları kullanabilirsiniz. Bir çok rekabetli kelimelerde dahi öne çıkma şansınız bulunacaktır. Hatta SEO çalışmaları için ben şunu diyorum, hiçbir şey yapamıyorsan bari Yoast Seo + AMP  kur. O kendi işini görür. He içerik üretimi yapmadıktan sonra çok işe yaramasa hiç yapmamaktan iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

Yazıyı paylaş

Yazar Hakkında

Murat Büyükkahraman

Compassionate entrepreneur on a mission to end homelessness. #jshomes Javascript, tech education, electronic music, photography, film, viral apps.

Bunlarıda Okuyabilirsiniz