Yeni Android, manset2

Redmi Note 4 Rom/Kernel

Uzun aradan sonra kişisel blog edasına uygun bir konuyla karşınızdayım. Yaklaşık bir yıl hatta belki biraz daha fazla süredir kullanmış olduğum Redmi Note 4x telefonu için sizlere en stabil performanslı rom ve kernel önerisinde bulunmak istiyorum.

Burası bir kişisel blog sayfası olduğu için böyle konsept dışı konular olarak gözükse de aslında rom ve kernel olayları da yazılım kapsamı içerisinde değerlendirip bunların önerisi de aynı şekilde değerlendirilmelidir.

Neyse ben kullanmış olduğum telefondan memnun olduğumu ve uzun süre daha kullanmayı düşündüğümü belirterek sizlere de birkaç redmi note 4 telefonunuzu nasıl şahlandırır ya da uçurursunuz onun hakkında bilgi vermek istiyorum.

Karşılaştırma – Değerlendirme

İlk öncelikle android sürümünü son sürümde tutmanız sizlere bir fayda sağlayacaktır. Bunu düz mantıkla açıklamak gerekirse birşeyin revizesi günceli her zaman daha stabildir mantığıdır. Saçma gelebilir bazıları için ama test edip gerçeğini görmüş  biri olarak yazıyorum.

Bu konuyu telefondan örneklendirmek gerekir stock Miui10 romunda telefonu şarj ederken bataryanın ısındığını genel itibarıyla 35-40 dereceleri geldiğini gördüm. Bunu treble rom olan 8.1 miui10 romundaysa batarya sıcaklığında büyük fark görmesemde android 7 e göre daha stabilde kalıyor. SyberiaOs Android 9.0 romunda ise batarya en fazla 30 dereceleri görmekte.

Bu durumu aslında daha da detaylandırabiliriz. Ki detaylandıracağım ama öncelikli olarak bataryanın fazla ısınması bataryanın ömrünü ve performansını azalttığını da belirtmek isterim. Bu durum bile sizleri abi ben hemen bir SyberiaOs a geçeyim dermişsiniz gibi geldi buradan.

Ama durun daha bitmedi. Bunun yanında tabiki performans iyileştirmelerini de hissedip görebiliyorsunuz. Özellikle benim elimde cihazda 3/32gb versiyon bulunmakta ve Pubg oyununda stock veya 8.1 treble gsi romunda ram yönetimi berbat olduğu için oyun oynarken telefonda bildirimin donarak geldiğini gözlerimle şahit oldum. Bu arada pubg hdr de oynadığımı belirtmek isterim. Haliyle bu da zorluyor tabiki ama SyberiaOs da çok daha akıllı bir şekilde ram yönetimi sayesinde en azından lag şeklinde bir donma kasma görmedim bildirim geldiğinde.

Oyun örneğine gelmişken ısınmaları arasında da fark bulunmakta. Stock rom ve diğer 8.1 de telefon oyun oynarken 45-46 dereceleri aşarken aynı şekilde bataryada öyle.. Android 9 SyberiOS da en fazla gördüğüm sıcaklık 35-38 derece arasında oldu.

Bu yazdıklarım açıkcası kısa ama gözle görüp anlayabileceğimiz farklardandı. Bu konuyu don lastiği tarzında daha fazla uzatabilirim ama kernel konusuna değinmem gerektiği için kısa kesiyorum.

İşin gerçeği bir telefonun kilidi kernel diyebiliriz. Kernel kısaca donanım ve yazılım arasında köprü göreven bir iletişim noktası diyebiliriz. Buradaki yapılandırmalar donanıma bildirir donanımda çalışıyorum abi der gibi düşünebilirsiniz.

Ben burada sizlere site yapımında da destek olduğum Extreme Kernel öneriyorum. Bu kernel sayesinde telefonunuz uçuşa geçecek. İşin ilginci performansınızı arttırdığı gibi batarya kullanımı da optimizeli olmakta. Lakin şunu da göz ardı etmemek gerek ben bunu android 9 rom ile kullanımda söylüyorum. Sizlerinde bu konuyu dikkat etmenizi rica ederim.

 

Extreme kernel seçmenin başlıca nedenleri ;

Öncelikle en iyi overclock değerlerine sahip kernel diyebiliriz. Buradaki en iyisinden kastım stabil anlamındadır. Çünkü overclock matığının en önemli noktası voltaj değeridir. Bunu iyi sağlayamadığınız takdirde performans arttırma yerine düşürebilirsiniz de neyseki bu kernel bu konuda çok çalışıp overclockun hakkını vermiş. Geekbench de çoklu çekirdek skoru 4434 tekli çekirdek performans skorunda 945 almıştır. Bu skor sd835 ile yarışır tadındadır. Cpu OC değeri 2.8ghz olduğunu da belirtmek isterim.

Bu arada gpu overclocku da mevcut kernelde. Bunun sayesinde oyunları daha fazla fps ve daha yüksek ayarlarda oynayabiliyorsunuz.  Gpu overclock değeri maksimum 1.1ghzdir.

 

Benim kullandığım romun konusuna gitmek için buraya kernel içinse buraya tıklayınız.

Yazıyı paylaş

Yazar Hakkında

Murat Büyükkahraman

Compassionate entrepreneur on a mission to end homelessness. #jshomes Javascript, tech education, electronic music, photography, film, viral apps.

Bunlarıda Okuyabilirsiniz