Yeni Kişisel

Telefon Alma Rehberi

Bu yazımda sizlere beş yıllık kalkınma planı gibi bilgilendirici bir yazıyla yanınızdayım.

Günümüzde bir moda,trend,hastalık vb kelimelerle süsleyebileceğimiz şekilde hem sık telefonların çıkartılması hemde kullanıcıların istemli veya istemsiz telefonun kendini karşılayamadığı düşüncesiyle değiştirmeye gitmesi.

İşte bu konuya bir çözüm bulmak daha doğrusu yahu ben bir telefon alayım abi beni bir 3-5 yıl öyle ya da böyle götürsün telefonumdan bir acaba duygusu yaşamayayım diyenlere gelen bir yazıdır.

5 Yıllık Kalkınma Planı Tadında Telefon Kullanma/Yıpratma Rehberi

Telefonu Kullanma Amacınız Nedir? Ne yapmak istiyorsunuz?

Öncelikli olarak bu sorunun yanıtını bularak devam etmenizi öneririm. Hastalık seviyesinde bir telefon değiştirme durumunuz yoksa bu maddeyi doğru şekilde açıklayabildiğiniz durumda zaten 3-5 yıla bir telefonla idare edebilecek duruma geleceksiniz.

Bütçe Durumunuz Nedir ?

Maalesef en kritik maddelerden biri. Bu duruma göre bir telefonu ne kadar uzun vadede götüreceğiniz konusunda sizi sonuca ulaştıracaktır.

Telefonu Kullanma Seviyeniz Nedir ?

Bu sorunun cevabına göre örneğin bazı telefonların gönüllü geliştiriciler tarafıdan daha fazla geliştirme süreci olduğundan telefonunuz daha uzun kullanma konusunda size destek sağlayabilecektir. Buradaki temel aranılan cevap en azından bootloader kilidini açma,twrp kurma, root atma gibi işlemleri yapıp yapamadığınız durumdur.

Eğer ben böyle işlerle uğraşamam diyorsanız çözüm en azından bir androidone platformu içerisinde yer alan telefon almanız akıllı bir tercih olacaktır.

Neyse şimdi gelelim örneklerle bu soruların yanıtı ve açıklamasına

Örnek 1: 1000 Liraya Kadar Bir Bütçe ile En Alınabilir Telefonu Bulma Rehberi 2019

Hemen yukarıdaki soruları aklımıza getirerek çözümler aramaya koyuluyoruz. Öncelikle telefonu neden istiyorduk. Açıkcası 1000liraya kadar olan telefondan da amiral telefonlar gibi istekte bulunmak çok büyük bir beklenti olur. Burada o fantezi durumunu beklemeyin. Ama yine de sizlere tabiki dar bütçeli kullanıcılarımıza çözüm yolları göstererek en iyi telefonu alması konusunda yardımcı olacağım.

Neyse ben geliştirmesi olan veya olabilecek bir telefon, kamerayı çok önemsemem (gerçi bu bütçede kameralar zaten birbirine yakın) oyuna en azından giriş seviyesinde cevap verebilen örneğin gfx tools veya oyunların config dosyaları ile en azından 25-30 fps verebilen bir telefon istiyorum. Oluyorsa da batarya kapasitesi yüksek olan cihaz tadından yenmeyeceğini düşünüyorum.Tasarım farketmez.

Evet kendimce bin liralık bir cihazdan tüm beklentilerimi düşündüm. Şimdi telefon araştırma için yapmamız gerekenler kısmına gelelim.

Telefon Araştırma Rehberi

Şimdi de birçok siteler sayesinde çok uğraşmadan sonuca ulaşmamızı sağlayacak kısıma geldik. Öncelikle benim önerim gsmarena, kimovil ve epey sitelerinden bütçemize göre telefonlar arayarak olaya başlayalım.

Epey sitesinde direkt olarak telefonlar sekmesinden giriş yaparak solda bulunan fiyat aralığını 1000 liraya getirerek Türkiye pazarında satılan tüm cihazları görebilir fiyat karşılaştırmalarına göre siparişinizi size uygun mağazadan verebilirsiniz.

1000 liralık Öneri Cihazlar

Çok beğenmediğim ve zorlandığım bir araştırma süreci oldu. Açıkcası bana kalsa hiçbirini almam biraz daha bekler üstüne en azından 500-1000 lira daha ekler daha iyisini alırım ama dediğim gibi sizleri düşünerek en kötülerin en iyisini seçme açısından yardımcı olacağım.

Vestel Venüs V6 : Birinci sırada bunu yazıyorum. Açıkcası benim yazılarımda vestel markayı görmek zordur ama bütçe darlığı ve içinde bulunan temel donanımlar neticesinde kendisini bu bütçe aralığında önerilebilir noktasına taşıyorum. Snapdragon 450 ve Adreno 506 ile şuanlık oyun için giriş seviyeli normal kullanımda yeterli bir temel donanım içeriği sunmakta. Eksi tarafı güncelleme konusunda ne seviyedeler ben blmiyorum. Araştırma sonucunda da bir sonuca ulaşamadım.

Diğer Öneriler ; UMIDIGI A3 PRO ve Redmi 6A şeklindedir.

1500-2000 Liralık Öneri Telefonlar

En aranan ve en çok fiyat/performans olarak kullanılan bütçe aralığına geldik.

Bu konuda da Xiaomi Bey sağ olsun. Bizleri düşünmüş adamlar bu bütçe aralığına bildiğiniz çıkarma yapmış.

Şuanlık tartışmasız şekilde fiyat/performans bakımından alınabilir en iyi telefon Redmi Note 7 dir. Şuan e-ticaret sitelerinde 1759 lira sevyesinde bulunmaktadır.

Aynı temel donanımları sahip Mi8 lite de tercih edilebilir. Lâkin benim görüşüm şuanlık bu aralıkta alınması gereken cihazın Redmi Note 7 olduğudur.

Bu arada Mi A3 te bu aralık içinde olunacağı tahmin edilmekte biraz bekleyip onun fiyatına göre bir tercih yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bütçe Aralığı İçin Öneriler

Standart Kullanıcıysanız ve özellikle iş için kullanımlarda note serisi gerçekten güzel bu sebeple Samsung, param var trendi seviyorum diyorsanız Huwaei ( amborgoya karşı omuz omuza diyenlerde burada toplanabilir.)

Ben sınırları zorlarım bana geliştirici tarafında da desteği kuvvetli bir marka lazım diyorsanız OnePlus öneririm.

Xiaomi tarafından önerimde son çıkan tüm cihazlar olabilir ama fiyatı özellikle 4 binlirayı geçen bir xiaomi yerine OnePlus cihaz almayı tercih ederim.

Param var paramı çatır çutur harcamak istiyorum diyorsanız tabi Apple ürünlerinden hayatınıza devam edebilirsiniz.

Okuyan, okumayan herkese teşekkürler. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle. Hoşcakalın.

Yazıyı paylaş

Yazar Hakkında

Murat Büyükkahraman

Compassionate entrepreneur on a mission to end homelessness. #jshomes Javascript, tech education, electronic music, photography, film, viral apps.

Bunlarıda Okuyabilirsiniz