Yeni manset1, WordPress

WordPress Güvenlik Ayarları

WordPress güvenlik ayarları hakkında kişisel tecrübelerimi bu yazımda sizlerle paylaşmak istedim. Aslında bundan önce birçok kez maddeler şeklinde yazmıştım fakat yeni bir kullanıcının veya sadece tıklama yaparak site yönetecek kişilerin,bu yazıları okuyan arkadaşların çoğuda zaten bu seviyede olanlar olduğunu düşündüğüm için detaya inmeden direkt tecrübelerimi aktarmak istedim.

İlk öncelikle 12 yıldır WordPress sistemini kullanıyorum. İki kez hacklenmiş site (hacklenmiş derken çoluk çocuğun hacked by zombie veya hacked by xxx isimli gibi şeylerden ibaret olduğunu belirtmek isterim)üç kez de warez/nulled/leaked neyse işte ücretli eklenti veya tema kullanan kişilerin sitelerinde biri ağır seviye virüs diğer ikisinde de az-orta denilecek virüslenme durumları ile karşılaştım.

Aslında ikinci paragrafta da anlayabileceğiniz gibi wordpress güvenlikli bir sistem. Tabi kuralına göre oynadığınız sürece. Yukarıda belirtmeyi unutmuşum karşılaşmış olduğum iki hacklenmiş sitede güncelleme yapılmamış sitelerdi ki wordpress güvenliğin altın kuralı GÜNCELLEME yapmak özellikle de şu sistem güncellemelerini yapmanız.

Şimdi sizlere iki yöntem ileteceğim güvenlik konusunda yapılması gerekenler hakkında.

Aslında çoğumuzun uyguladığı şeyler. Sadece bu yazımda sizlerin biraz daha rahatlamasını istiyorum.

En temiz altın kuralın şu güncellemeleri yapmak diye belirtmiştim. Ardına en önemlisi yönetim paneli şifrenizin zorluk derecesi. Bunu da zorlaştıralım. Eski hotmail günlerinizi hatırlayarak alttan üstten tireler mantığında bir şifre kullanabilirsiniz.

WordPress güvenlik ayarları mantığının temeli görüldüğü üzere güncellemeleri zamanında yapıp yönetim paneli şifremizi olabildiğince zor koymaktan geçiyor.

Bu iki işlem ile keyfinize bakabilirsiniz. Sorunlarınız varsa whatsapp üzerinden sorularınızı bana iletebilirsiniz. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle hoşcakalın.

Yazıyı paylaş

Yazar Hakkında

Murat Büyükkahraman

Compassionate entrepreneur on a mission to end homelessness. #jshomes Javascript, tech education, electronic music, photography, film, viral apps.

Bunlarıda Okuyabilirsiniz