Yeni WordPress, manset1

WordPress Güvenlik Ayarları 2021

WordPress güvenlik ayarları hakkında kişisel tecrübelerimi bu yazımda sizlerle paylaşmak istedim. Aslında bundan önce birçok kez maddeler şeklinde yazmıştım fakat yeni bir kullanıcının veya sadece tıklama yaparak site yönetecek kişilerin,bu yazıları okuyan arkadaşların çoğuda zaten bu seviyede olanlar olduğunu düşündüğüm için detaya inmeden direkt tecrübelerimi aktarmak istedim.

WordPress Güvenlik Ayarları

İlk öncelikle 12 yıldır WordPress sistemini kullanıyorum. İki kez hacklenmiş site (hacklenmiş derken çoluk çocuğun hacked by zombie veya hacked by xxx isimli gibi şeylerden ibaret olduğunu belirtmek isterim)üç kez de warez/nulled/leaked neyse işte ücretli eklenti veya tema kullanan kişilerin sitelerinde biri ağır seviye virüs diğer ikisinde de az-orta denilecek virüslenme durumları ile karşılaştım.

Aslında ikinci paragrafta da anlayabileceğiniz gibi wordpress güvenlikli bir sistem. Tabi kuralına göre oynadığınız sürece. Yukarıda belirtmeyi unutmuşum karşılaşmış olduğum iki hacklenmiş sitede güncelleme yapılmamış sitelerdi ki wordpress güvenliğin altın kuralı GÜNCELLEME yapmak özellikle de şu sistem güncellemelerini yapmanız.

Şimdi sizlere iki yöntem ileteceğim güvenlik konusunda yapılması gerekenler hakkında.

Aslında çoğumuzun uyguladığı şeyler. Sadece bu yazımda sizlerin biraz daha rahatlamasını istiyorum.

En temiz altın kuralın şu güncellemeleri yapmak diye belirtmiştim. Ardına en önemlisi yönetim paneli şifrenizin zorluk derecesi. Bunu da zorlaştıralım. Eski hotmail günlerinizi hatırlayarak alttan üstten tireler mantığında bir şifre kullanabilirsiniz.

WordPress güvenlik ayarları mantığının temeli görüldüğü üzere güncellemeleri zamanında yapıp yönetim paneli şifremizi olabildiğince zor koymaktan geçiyor.

Bu iki işlem ile keyfinize bakabilirsiniz. Sorunlarınız varsa whatsapp üzerinden sorularınızı bana iletebilirsiniz. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle hoşcakalın.

WordPress Site Güvenliği

WordPress site güvenliğiniz için en basit ve etkili çözüm için eklenti ve temalarınızı güncel tutmanız ve de kullanmış olduğunuz hosting hizmetinin sağlamlığı ile wordpress site güvenliğinizi koruyabilirsiniz.

Hosting seçerken özellikle en basitinde birçok firmada bulunan wordpress için optimize edilmiş wordpress hosting paketlerini tercih edebilirsiniz. Ekstra detayı farklı bir yazı da aktarabilir veya da bu kadarıyla yetindirebilirim. 🙂

WordPress Güvenli Mi ?

WordPress açık kaynak kod sistemi ile yazılan ve devamı da böyle olan bu sebeple herkese açık olmasından kaynaklı insanlarda istemsiz bir korku panik ve endişe türevleri oluşturabilir. Fakat bunlara gerek yok. Güçlü bir geliştirici ekibi olduğu için sürekli gelen güncellemeleri takip ederek bu soruyuda kafanızda silebilirsiniz.

WordPress Güvenlik Önlemleri

Herşeyin özeti dediğimiz gibi güncellemeleri sıkı tutarak çözebiliriz. Ardına wordpress sistemeri çin güvenlik eklentilierini de kullanarak güvenliğinizi güçlendirebilirsiniz.

Yazıyı paylaş

Yazar Hakkında

Murat Büyükkahraman

Compassionate entrepreneur on a mission to end homelessness. #jshomes Javascript, tech education, electronic music, photography, film, viral apps.

Bunlarıda Okuyabilirsiniz