Yeni WordPress, manset1, Seo

WordPress Site Hızlandırma

Bu yazımda sizlere her ne kadar WordPress site hızlandırma tekniklerinden bahsetmiş olsam da burada yazmış olduğum bilgiler site hızlandırma taktikleri içinde geçerlidir.

Blogu WordPress üzerine kurduğum için daha doğrusu kendim daha çok bu konularda iyi olduğum için sizleri de bu durumda bilgilendirmek istedim.

Sonuçta WordPress kullanıp yaşanılan en büyük sorunlardan biri sitenin yüklenme süresi sorunu yani açılma hızı sorunudur.

Şimdi sitemiz neden yavaş açılır, yüklenme süresini azaltma, sitenin açılış süresini optimize etme gibi soruları yanıtlayayım.

Web Sitem Neden Yavaş Açılır ?

Websitelerinizin bir çok konu nedeniyle websiteniz geç açılıyor olabilir. Bunu örneklendirmek gerekirse örneğin, aşırı isteklerde bulunmanız olabilir. Aşırı isteklerde bulunmayı açarsak, örneğin 4mb boyutundaki birden fazla fotoğrafı sayfa içinde kullanmak olarak yorumlayabiliriz. Sadece bu anlama gelmez ayrıca WordPress sistemleri üzerinde düşünürsek birden fazla gereksiz eklenti kullanımları, parçalı css ve js dosyaları da bu açılma sürecini artıran etmenlerdendir.

Web Sitenizin Yüklenme Süresini Azaltma

Yapılması gereken öncelikli olarak, sayfa hız test araçlarını kullanarak nerede ne kayıplar var onu görmeniz gerekmektedir.

Aşağıda listelediğim araçlardan faydalanabilirsiniz.

Şimdi de sitenin açılış sürecini optimize etme yani wordpress site hızlandırma yöntemlerinden bahsedeyim.

WordPress Site Hızlandırma

  1. Eklenti sayısını azaltın : Ne kadar fazla eklenti o kadar fazla sorgu sayısı işlem sayısı demek olacağı için bu da sunucu üzerinde bir yoğunluk yapabileceği için olabildiğince az eklenti kullanmaya çalışmalıyız. Her ne kadar bunu desem de şöyle bir gerçekte var. İşin çok teknik tarafı kaldığı halde örneğin, özel bir tasarım kullanıyorsunuz orada  yazı döndürülme  taktiği wp_query, querypost mu veya get_post fonksiyonu mu gibi etmenlerde önemlidir ama dediğim gibi bu çok teknik bir konudur. Ondan siz bu son yazdığım cümleleri pek dikkate almamanızı öneririm. Ayrıca zaten güncel ve bilindik tema kullanıyorsanız kullanılan fonksiyon sistemleri de güncel olacaktır yani bu konuda bir sıkıntı yaşamayacaksınızdır.
  2. Cache Sistemi Kullanın : Dinamik  bir sistem kullanıyoruz biz bunu statik olarak gösterirsek o kadar az kaynak kullanımı ve işlemci tüketimi sağlayacaktır. Düz mantık her zaman hayat kurtarır. Çok düşünmeden bir cache sistemi kurmanızı öneririm eğer halen sahip değilseniz.
  3. Hosting Seçimi : İyi bir hosting seçimi sizlere bu konuda en yardımcı olacak noktadır. Bunu nasıl örneklendirmek gerekir bilmiyorum ama şöyle bir anlatmayı deneyeyim sonrasında kendi yaşadığım örneklerden anlatarak daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. İlk öncelikle laptoplar üzerinden anlatmak istiyorum. Örneğin standart  bir laptop ile iyi bir oyunu açıp oynamak istiyoruz oynayabilir miyiz tabiki hayır nedeni nedir, işlemcisi dahil ekran kartı gibi donanım etmenlerinden dolayıdır. Bunu ama iyi bir laptop ile çok rahat oynayabiliriz. Host seçimlerinde de aslında bu mantık işlemektedir. Yani sizin sunucunuzun işlemcisi, ram miktarı kullanımı, disk boyutu ve teknolojisi gibi gibi birçok nedenler performansınızı etkileyecektir. Şimdi de gerçek örnek vererek açıklamaya çalışayım. O da başıma gelen bir olaydır. Adamın birinin 13-14 mb siteye sahip sitenin açılma hızı her ne kadar 3 saniye olsa da bundan memnun olmadığını  belirtmişti. Bence ve çoğunluğumuzca zaten bir anasayfa boyutunun 1-3mb geçmesini önermem nedeni açılma süresine olumsuz etkisinden  dolayıdır.Sisteminiz iyiyse 10 mb yapın önemli değil. Neyse adamın sorunu optimize edilmemiş fotoğraflar olduğunu anlayarak pagespeed de zaten görsellerin optimizesini indirme seçeneği bulunmakta oradan indirirek gerekli klasördeki yerleri değiştirerek sorunu çözdüm. Siz bunu WP Smush eklentisi ile otomatik olarak yapabillirsiniz. Neyse bu arada adam Veridyen hostingi kullanmaktaymış. Konumuz hosting seçimi olduğundan bu yazımı okumanızı tavsiye ederim.
  4. Optimize Edin : Bunu hosting seçimi açıklamasının alt satırlarında iletmiş olsam da en kolay yöntem resimlerinizi, js ve css sıkıştırmalarınızı WP Smush eklentisi ile gerçekleştirebileceğinizi belirtmek isterim ama hani başta da belirtmiştik eklenti kullanmayı aza indirme diye bunu göz önünde bulundurarak Pagespeed sayfasında testi gerçekleştirdikten sonra Masaüstü Sekmesine gelip aşağıda bulunan Mevcut Optimizasyonların altında bir indirme linki bulunmaktadır. Ona basarak gerekli yerlere değiştirerek optimizelerinizi sağlayabilirsiniz.

Yazıyı paylaş

Yazar Hakkında

Murat Büyükkahraman

Compassionate entrepreneur on a mission to end homelessness. #jshomes Javascript, tech education, electronic music, photography, film, viral apps.

Bunlarıda Okuyabilirsiniz